Endometrioz

Endometriozis nedir? Endometriozis, uşaqlıq içinde endometrium tebeqesindeki toxumanın uşaqlıqdan başqa yerde olmasıdır.Bu toxuma yumurtalıq,uşaqlıq boruları, uşaqlıq artımları, bağırsaqlar ve diger başqa çanaq orqanları üzerinde olarsa bu veziyet endometriozis adlanır.
Endometriozis olan xanımların bezilerinde semptom olmur. Amma çox qadınlarda qasıq hissesinde ağrılar olur. Endometriozisin klinik semptomları neler ola biler?

-Menstrual qanama öncesi veya sonrası qasıq ağrıları
-Menstruasyon qanaması olmadan ağrılar
-Cinsi elaqe zamanı veya sonrası ağrılar
-Necis ifrazı veya sidik ifrazı zamanı ağrılar
-Sonsuzluq veya hamile qalmaqda çetinlik

Gördüyünüz kimi yuxarıda sadaladığımız bu semptomlar spesifik semptomlar değil. Başqa xesteliklerde de bu semptomlar ola biler. Bu semptomları olan xanımların hekime muraciet etmesi gerekir. Ancaq mesnturasiya zamanı ve cinsi elaqe zamanı ağrısı olan ve eynı zamanda hamile qalabilmeyen xanımların ginekologa müraciet etmesi vacibdir.Bu 3 semptomu olan bir xanımın endometriozis açısından değerlendirilmesi lazımdır.
Endometriozis diagnozunda bir test veya bir analiz var mı? Bele bir test veya analiz yoxdur.Bezi zaman qadınlarda yumurtalıqlarda endometriozis olur ve bu zaman yumurtalıqlarda ”endometrioma kistası” veya ” şokolad kistası” adı verilen kista emele gele biler.Bu kitsta ultrases muayenesinde aydın görünür. Qalan hallarda ise endometriozisin deqiq diagnozu ancaq cerrahi emeliyatla mümkündür.

Endometriozis nece mualice edilir?Her endometriozis mualice edilmelidir mi?Eger xestenin şikayeti varsa mualice ona uyğun heyata keçirilmelidir. Ağrısı olan xesteye ağrısına göre, hamile qalabilmeyen xesteye ise bu yönde mualice taktikası heyata keçirilmelidir. Mualice medikal mualice veya cerrahi mualice olaraq heyata keçirile biler.